Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Zákon o BIS porušoval ústavní pořádek

Část zákona o Bezpečnostní informační službě (BIS) č154/1994 Sb. byla v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Veřejné vyhlášení svého nálezu přednesl Ústavní soud 1.12.2009. V zákoně platném do roku 2006 mohly soudy přezkoumávat jen přesně vymezená rozhodnutí orgánu BIS. Ostatní rozhodnutí byla ze soudního přezkumu vyloučena a lidé v některých případech přišli o možnost obrany.

 

Verdikt ústavních soudců se týká ustanovení zákona, které znemožňovalo lidem podat žalobu proti rozhodnutí služebního orgánu. Návrh na vyslovení protiústavnosti podal Nejvyšší správní soud (NSS). Řeší totiž starší případ, v němž by musel ustanovení, které již dávno pozbylo platnosti, znovu použít a soudci dospěli k závěru, že by aplikací zákona porušili ústavou zaručená práva.

 

V tomto konkrétním případě řešil NSS kasační stížnost proti usnesení Městského soudu v Praze, kterým byla odmítnuta žaloba pozůstalé o přiznání úmrtného po zemřelém pracovníkovi BIS proto, že podle napadeného ustanovení § 139 odst. 1 zákona č. 154/1994 Sb., soud rozhodnutí služebního orgánu, až na stanovené výjimky, nepřezkoumává. Podle nálezu Ústavního soudu mělo být základní právo na soudní ochranu zachováno, neboť úmrtné je dávka za smrt rodinného příslušníka ve službě. Ústavní soud v odůvodnění uvedl, že úmrtné patří k takzvaným sociálním právům jako součást základního práva na přiměřené hmotné zabezpečení při ztrátě živitele podle čl. 30 odst. 1 Listiny základních práv a svobod a že zájem na ochraně utajovaných skutečností nemůže být důvodem k tomu, aby sociální práva pracovníků BIS nepřezkoumávaly soudy. "To lze řešit omezením přístupu nebo vyloučením veřejnosti ze soudního jednání. Základní princip soudní obrany musí být i v těchto případech zachován," uvedl v diskusi v novináři soudce zpravodaj Jan Musil. Podle čl. 36 odst. 2 Listiny základních práv a svobod totiž z pravomoci soudu nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny.

 

BIS přiznala ženě nižší úmrtné, než očekávala. Pro sebe i své dvě děti získala 112.000 korun, žádala ale částku trojnásobnou a proti rozhodnutí ředitele BIS podala žalobu. Soud ji ale odmítl, protože podle sporného ustanovení zákona nešlo o přezkoumatelné rozhodnutí. Nyní bude možné nárok pozůstalé znovu prozkoumat. Je třeba zdůraznit, že Ústavní soud nezkoumá podstatu vzniklého sporu, ale rozhoduje o správnosti postup soudů. Ústavní soud nemůže zrušit již neplatné či novelizované ustanovení, může jej pouze zpětně označit za protiústavní.

 

Soudcem zpravodajem byl Jan Musil.

Spis.zn. Pl. ÚS 10/07

 

V návrhu, doručeném Ústavnímu soudu dne 25. 5. 2007, se Nejvyšší správní soud domáhal toho, aby Ústavní soud rozhodl, že před novelizací provedenou zákonem č. 362/2003 Sb., byl zákon  č154/1994 Sb. v rozporu s čl. 1, čl. 36 a čl. 37 odst. 3 Listiny, tedy s ústavním pořádkem České republiky. Nejvyšší správní soud, který má rozhodnout o kasační stížnosti, při předběžném projednání věci dospěl k závěru, že ustanovení § 139 odst. 1 zákona o BIS, které již bylo a dále bude nutné ve věci aplikovat, nelze vyložit ústavně konformním způsobem a proto přerušil řízení a navrhl, aby Ústavní soud vyslovil protiústavnost § 139 odst. 1 zákona o BIS, ve znění před novelou provedenou zákonem č. 362/2003 Sb. s tím, že právní názor Ústavního soudu bude pro něj v dalším řízení závazný.

 

Jana Pelcová, tisková mluvčí, tel.: 542161026