Emeriti Justices and Court Officials

JUDr. Vladimír Kůrka

Justice (since 15. 12. 2005)

Read more

JUDr. Vlasta Formánková

Justice (since 5. 8. 2005 to 5.8. 2015)

Read more

JUDr. Ivana Janů

Justice (since 16. 9. 2004 to 16. 9. 2014, Vice – President from 9. 11. 1993 to 9. 2. 2002)

Read more

doc. JUDr. Michaela Židlická, Dr.

Justice (since 16. 6. 2004 to 16. 6. 2014)

Read more

JUDr. et PhDr. Stanislav Balík

Justice (since 26. 5. 2004 to 26. 5. 2014)

Read more

JUDr. Jiří Nykodým

Justice (17. 12. 2003 - 17.12.2013)

Read more

JUDr. Dagmar Lastovecká

Justice (29. 8. 2003 - 29. 8. 2013)

Read more

JUDr. Vojen Güttler

Justice (since 6. 8. 2003, also from 15. 7. 1993 to 15. 7. 2003)

Read more

prof. JUDr. Pavel Holländer

Vice - President (since 6. 8. 2003, Justice from 15. 7. 1993 to 15. 7. 2003)

Read more

JUDr. Miloslav Výborný

Justice (3. 6. 2003 - 3.6.2013)

Read more

JUDr. Tomáš Langášek,  LL.M.

Secretary General (1. 1. 2009 - 28. 2. 2013)

Read more

JUDr. Jiří Mucha

Justice (28. 1. 2003 - 28. 1. 2013)

Read more

JUDr. František Duchoň

Justice (6. 6. 2002 - 6. 6. 2012)

Read more

JUDr. Eliška Wagnerová, Ph.D.

Vice - President (20. 2. 2002 - 20. 2. 2012)

Read more

Doc. JUDr. Václav Mezřický

Secretary General (1. 9. 2007 - 31. 8. 2008)

Read more

Prof. JUDr. Jiří Malenovský, CSc.

Justice (4. 4. 2000 - 8. 5. 2004)

Read more

JUDr. Pavel Varvařovský

Justice (29. 3. 1994 - 29. 3. 2004)

Read more

JUDr. Eva Zarembová

Justice (9. 11. 1993 - 9. 11. 2003)

Read more

JUDr. Miloš Holeček

2nd President (17. 3. 2003 - 15. 7. 2003); Vice - President (15. 7. 1993 - 16. 3. 2003)

Read more

Prof. JUDr. Vojtěch Cepl

Justice (15. 7. 1993 - 15. 7. 2003)

Read more

JUDr. Vladimír Čermák

Justice (15. 7. 1993 - 15. 7. 2003)

Read more

JUDr. Vladimír Jurka

Justice (15. 7. 1993 - 15. 7. 2003)

Read more

Prof. JUDr. Vladimír Klokočka, DrSc.

Justice (15. 7. 1993 - 15. 7. 2003)

Read more

JUDr. Antonín Procházka

Justice (15. 7. 1993 - 15. 7. 2003)

Read more

JUDr. Zdeněk Kessler

1st President (15. 7. 1993 - 12. 2. 2003)

Read more

JUDr. Vlastimil Ševčík

Justice (15. 7. 1993 - 15. 12. 2002)

Read more

JUDr. Vladimír Paul

Justice (15. 7. 1993 - 3. 4. 2002)

Read more

JUDr. Iva Brožová

Justice (15. 7. 1993 - 8. 12. 1999)

Read more