Národní kolo Jessup Moot Court 2014

21.02.2014

Ústavní soud, Brno, TZ 5/14

Dne 21. února 2014 se v prostorách Ústavního soudu utkaly týmy dvou právnických fakult (Praha vs. Olomouc) o postup do mezinárodního kola soutěže, které se bude konat ve Washingtonu, D.C. Organizaci národního kola tohoto celosvětového klání zajišťuje Centrum pro lidská práva a Ústavní soud je jeho partnerem. 

Pod slovy „MOOT COURT“ si lze představit simulovaný soudní proces, během něhož si studenti práva zkouší právo v praxi, kdy sami stojí jako strany před fiktivním soudem a obhajují své názory právními argumenty a procesně správným postupem. Studenti si nejprve musí vytvořit strategii případu, píší písemná podání, ale musí také umět pružně reagovat na vývoj jednání, improvizovat a pracovat jako jeden právní tým.

 I když je prvořadým úkolem Ústavního soudu je ochrana ústavnosti a základních lidských práv, ani zdaleka to neznamená, že by rezignoval na další aktivity, spojené především s oblastí právní vědy, vzdělávání nebo informování veřejnosti. I proto vedení Ústavního soudu přivítalo možnost, aby se organizačně podílelo na ústním kole studentské soutěže moot court.

 Mezinárodní soutěž Philip C. Jessup Moot Court Competition patří mezi vůbec největší a nejprestižnější soutěže v oblasti mezinárodního práva veřejného, původně vznikla na Harvardu a letos se koná její již 55. ročník, jehož tématem jsou spory o teritoria a těžbu surovin v rámci námořního práva.

Více fotografií z akce, podrobné informace o průběhu národního kola a vítězném týmu naleznete na stránkách Centra pro lidská práva zde .

 Miroslava Sedláčková

tisková mluvčí Ústavního soudu