Pozvánka na jednodenní výstavu Zemská sněmovna v zrcadle své doby

13.02.2015

Termín: pátek 20. února 2015, 9:00 - 18:00 hod., vstup volný Místo konání: Ústavní soud, Joštova 8, Brno, expozice bude umístěna ve foyer před sněmovnou, vstup pro návštěvníky kočárovým vjezdem z ulice Česká

Ústavní soud, Brno, TZ 14/2015

Expozice s názvem Zemská sněmovna v zrcadle své doby bude jedinečnou příležitostí ke zhlédnutí artefaktů z roku 1878, které byly nalezeny za závěrečným kamenem budovy Ústavního soudu při stavebně historickém průzkumu. Jedná se například o fotografie stavby včetně interiérů sněmovny, a to i zcela unikátních fotografií z průběhu stavebních prací, fotografie modelů soch na atice, plány podepsané architekty budovy, seznam stavitelů a umělců podílejících se na stavbě budovy, dobový tisk a další dobové dokumenty z činnosti zemského sněmu a v neposlední řadě také zapečetěná skleněná dóza s dobovými mincemi.

Předměty, které byly uzavřeny ve schránce a uloženy ve zdi téměř 135 let, je možné bez rizika poškození v běžných podmínkách vystavovat pouze po velice krátkou dobu, proto je výstava jednodenní a po jejím skončení budou artefakty opět deponovány v Moravském zemském archivu.

Komentované prohlídky budou probíhat v 9:30, 11:30, 13:30, 15:30 a 17:30 hod.

 

 Výstava je realizována ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, která zapůjčila výstavní mobiliář.

logo MG 5 cerne.jpg

Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Ústavního soudu