Ústavní soud spouští internetovou aplikaci NaSpis, zpřístupňující právním zástupcům elektronické dokumenty ze soudního spisu

30.08.2018

Ústavní soud, Brno, TZ 98/2018

Ústavní soud zprovozní od 1. 9. 2018 internetovou aplikaci NaSpis, která umožní advokátům – právním zástupcům účastníků a vedlejších účastníků řízení – přistupovat a seznamovat se s elektronickými dokumenty ve spisech Ústavního soudu vzdáleně bez nutnosti osobně navštívit sídlo Ústavního soudu.

Aplikace NaSpis nemůže plně nahradit institut nahlížení do spisu, který se musí realizovat v prostorách sídla Ústavního soudu, ale měla by usnadnit přístup právních zástupců do elektronických spisů soudu, a tím šetřit čas a prostředky účastníků řízení.

source link Ústavní soud je prvním soudním orgánem, který v ČR k takové „službě“ účastníkům řízení přistoupil. Vzhledem k tomu se však prozatím rozhodl aplikaci omezit na řízení zahájená až po zprovoznění aplikace, tj. po 1. 9. 2018; do spisů vedených v dříve zahájených řízeních nebude možné prostřednictvím této služby přistupovat.

Do aplikace je třeba se registrovat prostřednictvím datové schránky a e-mailu uživatele. Bližší informace uživatel nalezne přímo na stránkách aplikace NaSpis (zde: https://naspis.usoud.cz ) a v § 58a Kancelářského a spisového řádu.

Věříme, že aplikace se v praxi osvědčí, a budeme rádi, stane-li se využívaným nástrojem a pověstnou vlaštovkou, inspirující další orgány veřejné moci ke vzdálenému zpřístupňování elektronických dokumentů účastníkům řízení.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nový nástroj, Ústavní soud a zejména jeho odbor informačních a komunikačních technologií ocení, pokud jej uživatelé budou seznamovat se zpětnou vazbou a podněty, které bude odbor vyhodnocovat s cílem zlepšit provozování této unikátní služby. Podněty lze směřovat na e-mailovou adresu  naspisusoud..cz.

Ivo Pospíšil
generální sekretář Ústavního soudu