Zemřela Dagmar Burešová, první dáma české justice

02.07.2018

source site Ústavní soud, Brno, TZ 85/2018

 

V sobotu 30. června 2018 zesnula po dlouhé nemoci legendární obhájkyně disidentů a polistopadová politička Dagmar Burešová.

Prostřednictvím svého předsedy, Pavla Rychetského, se i Ústavní soud připojuje k zástupu těch, kteří by Dagmar Burešové chtěli naposledy vyjádřit úctu a poděkovat jí za vše, co pro naši zemi udělala.

 

Osobní vzpomínka Pavla Rychetského:

Doktorka Burešová by si bezesporu zasloužila vlastní sochu v Pantheonu českého práva, i když vím, že jí osobně by se to ale vůbec nelíbilo. Znali jsme se přes padesát let, vždyť už v roce 1969 jsme oba před soudem zastupovali časopisy, kterým zrušila státní cenzura registrace. Bylo to tehdy marné počínání. A právě marnost boje s větrnými mlýny by spoustu lidí zlomila, nebo aspoň odradila. Dášu ne. Naopak. Svítila jako reflektor a byla pro nás v té šedé normalizační mlze majákem a vzorem. Asi i proto, že se z principu nevzdávala, bojovala do posledního dechu a přitom měla na tváři ten svůj odzbrojující úsměv.

get link Když se ve zmatku revolučního roku 1989 hledal nejlepší kandidát na ministra spravedlnosti české vlády, navrhl jsem přirozeně Dášu. Neřekl jsem jí o tom, ale Václav Havel zajásal a mezi mé životní výkony patří to, že jsem ji po telefonu nejenom přesvědčil, aby se ujala funkce, ale přesvědčil jsem ji i k tomu, aby v témže okamžiku sundala natáčky, oblékla se a doběhla na jmenování… Byla skvělá sportovkyně a za devadesát minut to skutečně stihla.

see

source link Jestli něco bytostně nesnášela, tak to bylo bezpráví a zbabělci. Sama byla neuvěřitelně statečná, ale tím svým distingovaným způsobem, že to nepůsobilo ani tak hrdinsky, jako samozřejmě a noblesně. Ano, kdyby se měl její život redukovat na dvě slova, byla by to noblesa a byla by to spravedlnost. Bude mi velmi bolestně scházet, protože s ní odchází étos hvězdné hodiny našeho národa. Pokud věříte na anděly, tak ona byla jedním z nich. A je jím pořád. Tam někde nahoře se usmívá a v ruce drží váhy… „.

http://www.bausch.com.tw/zh-tw/redirect/?url=https://www.liveleak.com/c/i2hezwe330  

 

 Čest její památce!