Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana

12.11.2015

Ústavní soud, Brno, TZ 102/2015

Dne 12. listopadu 2015 se uskutečnilo pracovní setkání prezidenta republiky Miloše Zemana se soudci Ústavního soudu v Brně. Jedná se v pořadí o druhou návštěvu Ústavního soudu, první návštěva proběhla v březnu 2013. Prezidenta republiky přivítal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a poté proběhlo jednání se soudci, při kterém pan prezident mimo jiné zdůraznil význam, který ústavnímu soudnictví přikládá, zamyslel se nad rolí Ústavního soudu při ochraně základních ústavních principů v demokratickém právním státě, a zajímal se také o aktuální problémy spojené s vysokým počtem individuálních ústavních stížností a z toho plynoucím zatížením Ústavního soudu. Předseda Ústavního soudu uvedl, že naopak došlo k výraznému snížení počtu politicky motivovaných návrhů na zrušení právních předpisů a naopak se zvýšil počet odborných návrhů například z oblasti zdravotnictví, což lze hodnotit jako pozitivní jev. Jedním z diskutovaných témat byl také možný zákaz opakování mandátu a prodloužení funkčního období soudců Ústavního soudu.

Prezident republiky navštívil také Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud, kde se setkal s předsedy soudů Pavlem Šámalem a Josefem Baxou a soudci obou institucí, svoji pracovní cestu pak završil na Nejvyšším státním zastupitelství, kde se setkal s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a řediteli odborů.
 
Následně v odpoledních hodinách proběhlo jednání prezidenta republiky s vrcholnými představiteli justice, po kterém následovala tisková konference, na které byly shrnuty závěry dnešních jednání.

Foto: © Aleš Ležatka

Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Ústavního soudu