Pavel Rychetský se zúčastní posledního rozloučení s Tadeuszem Mazowieckým

01.11.2013

Ústavní soud, Brno, TZ 50/13

28. října 2013, v den státního svátku České republiky, zemřela ve Varšavě jedna z ikon moderních polských dějin – Tadeusz Mazowiecki. Absolvent právnické fakulty byl od mládí činný v laickém katolickém hnutí a v jeho literárních platformách (byl šéfredaktorem katolického týdeníku a vydával katolický měsíčník Wieź).

enter I v dobách hlubokého komunismu se nebál být veřejně angažovaný - deset let byl poslancem Sejmu za katolickou skupinu Znak a od roku 1980 věnoval veškerou svoji energii hnutí Solidarita. Byl to on, kdo společně s Lechem Walesou zasedl na jaře 1989 ke kulatému stolu s komunistickým vedením země a přivedl Polsko k prvním svobodným volbám a masovému vítězství Solidarity. Po volbách se stal prvním postkomunistickým premiérem Polska a svým osobním příkladem se zasloužil o přechod země k demokracii.

Vládní působení na počátku 90. let, stejně jako disidentská minulost, jej spojily i se současným předsedou Ústavního soudu České republiky. Pavel Rychetský proto v neděli odjede vzdát poslední hold svému bývalému kolegovi a příteli. Pohřeb Tadeusze Mazowieckého se uskuteční v neděli v 11:00 hod. v katedrále svatého Jana Křtitele ve Varšavě, ostatky rodina uloží v hrobce v obci Laski nedaleko Varšavy.

Ke kondolenci se připojují i všichni soudci Ústavního soudu České republiky.

go to site  

 

 

 Foto: Radio France Internationale 

 

 

Vlastimil Göttinger

vedoucí protokolu Ústavního soudu