Závěrečný kámen sídla Ústavního soudu ukrýval měděnou schránku s cenným obsahem

06.11.2014

Ústavní soud, Brno, TZ 76/2014

go here Při stavebně-historickém průzkumu budovy Ústavního soudu, který předchází její rekonstrukci, bylo zjištěno, že po dokončení stavby byla za její závěrečný kámen uložena schránka s blíže neurčeným obsahem. Po několika týdnech průzkumů byl závěrečný kámen lokalizován a z dutiny za ním byla expertním týmem historiků a odborníků z Vysokého učení technického v Brně vyzvednuta měděná schránka.

http://www.italianostra.org/ecco-i-vincitori-della-scorsa-edizione-eu-prize-for-cultural-heritageeuropa-nostra-awards/ Zemský stavovský dům, vybudovaný pro potřeby moravské sněmovny, byl postaven v letech 1875 – 1878 podle návrhu vídeňských architektů Antona Heffta a Roberta Raschky. Když byla v prosinci 1878 stavba zcela dokončena, moravský zemský hejtman Vojtěch Widmann (za přítomnosti členů moravského zemského sněmu) do budovy slavnostně vložil měděnou schránku s dobovými dokumenty.

Za přítomnosti pracovníků z Moravského zemského archivu, místopředsedů Ústavního soudu a dalších osob byla dne 5. listopadu 2014 tato schránka otevřena předsedou Pavlem Rychetským a po více než 135 letech vydala své svědectví. Byly v ní uloženy například fotografie stavby včetně interiérů sněmovny, a to i zcela unikátních fotografií z průběhu stavebních prací, fotografie modelů soch na atice, plány podepsané architekty budovy, seznam stavitelů a umělců podílejících se na stavbě budovy, dobový tisk a další dobové dokumenty z činnosti zemského sněmu a v neposlední řadě také zapečetěná skleněná dóza s dobovými mincemi.

K velké radosti všech přítomných bylo zjištěno, že nalezené artefakty jsou v perfektním stavu a dlouhé skladování přečkaly bez jakéhokoliv poškození. Všechny nalezené předměty nyní budou odborně ošetřeny a uloženy v Moravském zemském archivu. Protože tyto unikáty nelze z důvodů jejich ochrany veřejně vystavovat, rozhodlo vedení Ústavního soudu o tom, že budou v sídle soudu veřejně zpřístupněny alespoň kopie nyní nalezených dokumentů. Na počátku příštího roku Ústavní soud plánuje otevření výstavy v předsálí sněmovny, na které budou pozváni představitelé města Brna, Jihomoravského kraje a samozřejmě zástupci médií.   


Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Ústavního soudu