Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Delegace Ústavního soudu České republiky navštívila tchajwanský Ústavní soud

Ústavní soud, TZ 36/24

Navzdory geografické vzdálenosti mezi střední Evropou a jihovýchodní Asií lze v českém a tchajwanském systému ochrany ústavnosti nalézt celou řadu paralel a podobností. To platí jak v rovině postavení a působnosti ústavních soudů, tak s ohledem na konkrétní otázky, které před ústavními soudy vyvstávají. 

První bilaterální setkání zástupců obou soudů se konalo v červnu loňského roku v Brně. S bezmála ročním odstupem se v úterý 16. dubna 2024 odehrálo setkání druhé, tentokrát v Taipei. Delegaci Ústavního soudu České republiky na Tchaj-wan vedl předseda Josef Baxa, kterého doprovázeli místopředsedové Vojtěch Šimíček a Kateřina Ronovská. 

Bilaterální jednání zahájil předseda tchajwanského Ústavního soudu a současně nejvyšší představitel soudní moci Tzong-Li Hsu. Na jeho přivítání a úvodní slovo navázal Josef Baxa, který ve svém projevu mimo jiné pohovořil o vývoji ústavního soudnictví na našem území, o širších právně-politických a společenských souvislostech založení, resp. obnovení instituce ústavního soudu a na pozadí tří uplynulých dekád představil tři vybrané nálezy Ústavního soudu. Byly jimi 1) nález Pl. ÚS 19/93 ze dne 21. 12. 1993 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 198/1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu, 2) nález Pl. ÚS 19/08 ze dne 26. 11. 2008 o souladu tzv. Lisabonské smlouvy s ústavou a 3) nález Pl. ÚS 7/15 ze dne 14. 6. 2016 ve věci návrhu na zrušení § 13 odst. 2 zákona č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Předseda Josef Baxa se věnoval také obecným otázkám ústavního soudnictví a jeho úloze v současné společnosti. Po proslovech následovala živá diskuse, do níž se zapojili členové delegace českého Ústavního soudu i přítomní soudci a odborný personál tchajwanského Ústavního soudu. Mimo jiné se debatovalo o  trestu smrti, jehož protiústavnost je aktuálně před tamním soudem namítána. Zatímco v naší zemi byl již v roce 1990 tento trest z právního řádu vypuštěn a český ústavní pořádek jeho znovuzavedení nadále nepřipouští, součástí tchajwanského trestního práva zůstává, byť v posledních letech není vykonáván. 

Kromě bilaterálního setkání na půdě tchajwanského Ústavního soudu zahrnoval třídenní program pracovní cesty také návštěvu několika dalších soudních institucí, jmenovitě Tchajwanského vrchního soudu (pobočka Tainan), Taipeiského vrchního správního soudu, tchajwanské Justiční akademie a Justičního muzea v Tainanu.  

Pavel Dvořák
vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu  

 


Bilaterální setkání v sídle tchajwanského Ústavního soudu


Předseda Ústavního soudu Josef Baxa při svém projevu 


Návštěva Taipeiského vrchního správního soudu


Setkání s předsedkyní Tchajwanského vrchního soudu (pobočka Tainan)


Návštěva Justiční akademie