Německá konference o krizi právního státu

07.02.2018

watch Ústavní soud, Osnabrück, TZ 14/2018

see url Ústav Evropských právní studií Univerzity v Osnabrücku uspořádal ve dnech 5. – 6. února mezinárodní konferenci, která se zaměřila na aktuální oslabování hodnot právního státu v některých zemích střední a východní Evropy. Kromě řady vynikajících odborníků a nejzvučnějších jmen světové právní teorie zde vystoupili i představitelé ústavních soudů. Mezi nimi též Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský.

enter site

Ve svém vystoupení se zaměřil na skutečnost, že existence právního státu je pevně spojena s existencí silného a nezávislého ústavního soudnictví. Eroze nebo narušení jedné z obou provázaných složek nutně k oslabení té druhé. Přesto ale vyjádřil přesvědčení, že myšlenky a hodnoty právního státu jsou natolik vrostlé do soudobé evropské společnosti, že odolají i silným antiliberálním tlakům.

Pavlu Rychetskému se také dostaly pocty od města Osnabrück, které jej požádalo o slavnostní zápis do „Zlaté knihy města Osnabücku“. Tato kniha vznikla jako upomínka na uzavření tzv. Vestfálského míru v roce 1648 a uchovává zápisy významných osobností německých i světových dějin. 

go site

follow site

follow url

get link

Vlastimil Göttinger
vedoucí odboru vnějších vztahů