Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Soudkyně Kateřina Šimáčková se vzdala funkce

Ústavní soud, Brno, TZ 86/2021 

Na svém zasedání dne 28. září 2021 zvolilo Parlamentní shromáždění Rady Evropy soudkyni Ústavního soudu Kateřinu Šimáčkovou členkou Evropského soudu pro lidská práva. Dnes se tedy ve Štrasburku ujímá svého nového poslání, když se předtím v pátek dne 10. prosince 2021 oficiálně vzdala funkce soudkyně Ústavního soudu. 

Kateřina Šimáčková již dlouho patří k nejznámějším osobnostem českého právního světa. Ať už se jednalo o advokacii, Nejvyšší správní soud, Ústavní soud, Benátskou komisi nebo akademické prostředí, všude se zapsala jako emancipovaná právnička, která se nebojí a má dar přesvědčivosti. Na Ústavním soudě působila od roku 2013 a jako zpravodajka připravila návrh rozhodnutí ve 2586 řízeních, z nichž 222 skončilo vydáním nálezu. Odchází s čistým stolem, nezůstal po ní jediný nedokončený spis. 
 


JUDr. Kateřina Šimáčková, Ph.D. (foto: Vladimír Novotný)
 

Ti, kdo doktorku Šimáčkovou znají osobně, vědí dobře o její pracovitosti a nasazení, ale také o tom, že ji významné justiční funkce neoslnily.  Naopak, nikdy se nad nikoho nepovyšovala, slovo „prosím“ vždy doprovázela úsměvem a neváhala podat pomocnou ruku všem, kteří to potřebovali. Lidská práva a jejich ochrana pro ni zkrátka nejsou abstraktní pojmy, ale úkoly běžného dne. Jistě i proto jí Parlamentní shromáždění dalo důvěru; asi věděli, že bude lidská práva ve Štrasburku chránit stejně odhodlaně, jako to dělala v Brně. Jen její okno, které do noci svítívalo na Joštově ulici, zůstane tmavé. Škoda pro nás, dobře pro Evropu. 

Tak bon voyage, paní doktorko. A děkujeme! 

Vlastimil Göttinger
generální sekretář