Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Pracovní setkání s novým předsedou ÚS Rakouska

 

Ústavní soud, Brno, TZ 69/2020

Československý a rakouský ústavní soud vznikly před sto lety na základě podobných idejí. Názorová blízkost obou soudů přetrvala a i dnes patří vztahy mezi Ústavním soudem České republiky a Rakouska k těm nejintenzivnějším. Dokladem toho byla návštěva nového předsedy tamního soudu prof. Christopha Grabenwartera v Brně dne 23. července. Během přijetí Pavlem Rychetským oba předsedové diskutovali o aktuálních otázkách spojených s Konferencí evropských ústavních soudů, jíž český Ústavní soud předsedá a rakouský jí předsedal v předminulém funkčním období. Tématem ale bylo i nedávné rozhodnutí Spolkového ústavního soudu o ECB a jeho vztah k hierarchii ústavního a evropského práva. Obě strany si rovněž vyměnily zkušenosti s rozhodováním návrhů spojených s tvrzenou protiústavností opatření přijatých v boji proti COVIDU-19.

Pavel Rychetský i Christoph Grabenwarter vyjádřili odhodlání nadále posilovat vynikající vztahy mezi oběma institucemi a úzce spolupracovat ve všech oblastech, které jsou jim společné.  


Vlastimil Göttinger
generální sekretář