Prezident republiky jmenoval nového soudce Ústavního soudu

20.02.2020

 

Ústavní soud, Brno, TZ 13/2020

Složením slibu do rukou prezidenta republiky se dnes stal prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. soudcem Ústavního soudu. Ústavní soud více než rok rozhodoval v neúplném složení, neboť na konci ledna roku 2019 se vzdal funkce soudce Jan Musil a bez patnáctého soudce se musel Ústavní soud obejít až do dnešního dne. 


Foto: Fotoarchiv KPR, Hana Brožková

Profesor Šámal je předním odborníkem v oboru trestního práva a před jmenováním soudcem Ústavního soudu byl předsedou Nejvyššího soudu. Jeho expertní znalosti a letité soudcovské zkušenosti budou pro Ústavní soud skutečným přínosem. I proto je jeho příchod spojen s velkým zájmem odborné i mediální veřejnosti a s nadějí na další zvýšení efektivity a rychlosti rozhodování Ústavního soudu. 

Konkrétní zařazení nového soudce do jednoho ze čtyř senátů a další technické záležitosti spojené s působením prof. Šámala na Joštově ulici č. 8 budou předmětem jednání příštího organizačního pléna. Již nyní ale můžeme Pavlu Šamalovi popřát mnoho správných rozhodnutí v nadcházejících deseti letech jeho mandátu.

Vlastimil Göttinger
generální sekretář