Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Návštěva předsedy Evropského soudu pro lidská práva v České republice

Ústavní soud, 29. října 2009

Předseda Evropského soudu pro lidská práva (dále jen „ESLP“), pan Jean-Paul Costa, přijal pozvání předsedy Ústavního soudu České republiky, pana Pavla Rychetského, k návštěvě České republiky. Příjezd delegace ESLP byl mimořádnou událostí, neboť od poslední návštěvy předsedy ESLP uplynulo již více než pět let.

 

Evropský soud pro lidská práva byl ustanoven v roce 1959 na základě Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a sídlí ve Štrasburku. Je soudním orgánem Rady Evropy, která (s výjimkou Vatikánu a Běloruska) sdružuje všechny evropské státy. Na ESLP, který tvoří stejný počet soudců jako je smluvních stran Úmluvy (nyní 47), se obracejí zejména jednotlivci, tuto možnost však mají i státy, děje se tak však zcela výjimečně.

 

Pan Jean-Paul Costa, kterého doprovázel soudce ESLP za Českou republiku pan Karel Jungwiert a sekční tajemnice paní Claudia Westerdiek, zahájil svojí pracovní návštěvu dne 22. října 2009 setkáním s předsedou vlády, panem Janem Fischerem. Jádrem jejich jednání byly otázky spojené s nutností reformy ESLP, neboť Evropský soud pro lidská práva je v současné situaci přetížen množstvím individuálních stížností, které nestačí projednávat, a proto se dramaticky prodlužuje doba nutná k vyřízení stížností. Premiér i předseda ESLP se shodli na tom, že je nutné hledat cesty k vyřešení stávající složité situace a bylo přislíbeno, že vláda bude budoucnosti reformy ESLP věnovat patřičnou pozornost.



Pana Costu následně přijal prezident republiky, pan Václav Klaus, kterého předseda ESLP rovněž informoval o aktuálních otázkách dění před ESLP a vyměnili si rovněž postřehy o významu a charakteru ochrany práv na nadnárodní úrovni. Po slavnostním obědě, který na počest návštěvy pana Costy uspořádalo Velvyslanectví Francouzské republiky, se předseda ESLP sešel s delegací Senátu Parlamentu České republiky, vedenou jeho místopředsedkyní, paní Alenu Gajdůškovou. Tématem jednání byla i pozice České republiky před Evropským soudem pro lidská práva a příslib paní místopředsedkyně aktivně se podílet na řešení otázek institucionální reformy ESLP.



23. října 2009 se předseda ESLP setkal se soudci Ústavního soudu. Stěžejním tématem jejich jednání byla „Aplikovatelnost čl. 6.1 a 5.4 Úmluvy na jednání před Ústavními soudy“, tedy vzájemné ozřejmení si pohledů na aplikaci příslušných článků Úmluvy, a to ve vazbě na respektování judikatury ESLP při dodržení vnitrostátních požadavků kladených na jednání Ústavního soudu právním řádem České republiky. 



Poté odjel Jean-Paul Costa na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity, kde mu byl ve slavnostním prostředí auly Masarykovy univerzity udělen titul Doktor Honoris Causa. Předseda ESLP totiž není jen představitelem vrcholného evropského orgánu soudní ochrany, ale rovněž vynikajícím právním vědcem a profesorem správního práva, jehož akademická činnost a šíře vědeckého záběru jsou uznávány po celém světě.

Posledním bodem oficiálního programu předsedy ESLP bylo přijetí předsedkyní Nejvyššího soud, paní Ivou Brožovou. Paní předsedkyně, společně s dalšími představiteli Nejvyššího soudu, nastínila delegaci postavení a přistup Nejvyššího soudu k zásadám, které svojí rozhodovací činností ESLP vytváří; předseda ESLP pak naopak vyzdvihl odpovědný přístup soudních orgánů ČR při implementaci štrasburských rozhodnutí.

 

Náročná odborná i politická jednání ukázala, že je důležité posilovat další spolupráci mezi Českou republikou a Evropským soudem pro lidská práva, a to jak na právní, tak i na mezinárodněpolitické úrovni.