Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Předseda Ústavního soudu přijal britského velvyslance v ČR

Ústavní soud, Brno, TZ 18/2023

Ve středu 15. března v odpoledních hodinách přijal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský k návštěvě Jeho excelenci velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice Matthewa Fielda. Matthew Field se stal hlavou britské diplomatické mise v Praze v lednu letošního roku. V minulosti působil jako velvyslanec Jejího Veličenstva v Bosně a Hercegovině a sloužil na celé řadě dalších diplomatických pozic.

Pavel Rychetský setkání zahájil stručným představením českého, resp. československého ústavního soudnictví, jehož počátek sahá do roku 1920. Dále hovořil o právním ukotvení Ústavního soudu v českém ústavně-politickém systému a jeho úloze spočívající v ochraně ústavnosti. Rozprava byla věnována i širšímu kontextu českého systému soudní moci. Na závěr návštěvy si pan velvyslanec krátce prohlédl sídlo Ústavního soudu, které patří k perlám brněnské architektury 19. století. 

Pavel Dvořák, vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu