Ústavní soud TZ 39/26
Čerstvě zelené listoví, záhony barevných květin, sluncem zalité střechy brněnských domů a dobrá nálada spojená s touhou po poznání. V takovém koloritu se každoročně odehrává festival Open House Brno, během něhož se desítky brněnských budov otevírají široké veřejnosti. Již řadu roků se do festivalu zapojuje také Ústavní soud. Letošek nebyl výjimkou. Na dvě stě padesát návštěvníků si během třetího květnového víkendu prohlédlo tzv. Nový zemský dům, v němž od počátku své novodobé existence Ústavní soud sídlí.
V rámci osmi komentovaných prohlídek vedených přímo zaměstnanci Ústavního soudu si návštěvníci prohlédli sněmovní sál, který dnes slouží k vyhlašování plenárních nálezů Ústavního soudu a ke konání veřejných ústních jednání. Vstoupili také do Velké rady, nově zrekonstruovaného jednacího sálu, jehož dominantou je Ústava České republiky. Součástí prohlídkového okruhu byly dále jednací místnosti, v nichž jsou vyhlašovány senátní nálezy Ústavního soudu, kočárový vjezd, kterým do budovy v roce 1996 vstoupila britská panovnice Alžběta II. a síň tradic, jež dokumentuje historii budovy a instituce, která je s ní od počátku 90. let nedomyslitelně spjata.
Pavel Dvořák
vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu
Fotografie: Ústavní soud (Jiřina Rittichová)