Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Ústavní soud odmítl návrh Nejvyššího správního soudu na zrušení pravomoci ombudsmana zahájit kárné řízení s předsedy a místopředsedy soudů

Ústavní soud, Brno, 24. března 2011 (TZ 19/11)
Ústavní soud na neveřejném jednání 15. 3. 2011 odmítl návrh Nejvyššího správního soudu na zrušení ustanovení § 8 odst. 3 písm. c) zákona č. 7/2002 Sb., o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, a ustanovení § 1 odst. 7 zákona č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv, a to pro zjevnou neopodstatněnost návrhu.
 
Podle napadených ustanovení může ombudsman iniciovat kárné řízení proti předsedovi nebo místopředsedovi soudu v souvislosti s působností ombudsmana ve vztahu k oblasti tzv. státní správy soudů.
 
Nejvyšší správní soud projednává návrh na zahájení kárného řízení podaný veřejným ochráncem práv Otakarem Motejlem proti místopředsedovi Vrchního soudu v Praze. Nejvyšší správní soud spolu s kárně obviněným soudcem dospěl k závěru, že svěření pravomoci zahajovat kárné řízení veřejnému ochránci práv bylo protiústavní, pročež Nejvyšší správní soud kárné řízení přerušil a navrhl Ústavnímu soudu zrušení příslušných zákonných ustanovení.
 
Ústavní soud názor Nejvyššího správního soudu ani v nejmenším nesdílel. „Posuzovaná aktivní legitimace veřejného ochránce práv ... plně zapadá do rámce smyslu a účelu jeho působení. Je-li výkon soudní správy ze strany předsedů či místopředsedů soudů v rozporu s právem, neodpovídá-li principům demokratického právního státu a dobré správy, příp. lze-li jej hodnotit ve smyslu nečinnosti, pak aktivní legitimace veřejného ochránce práv v řízení o jejich kárné odpovědnosti přispívá k ochraně základních práv a svobod (§ 1 odst. 1 zákona č. 349/1999 Sb.). Její uplatnění nijak není v rozporu s principy dělby moci a soudcovské nezávislosti.“, uvedl Ústavní soud v odůvodnění svého usnesení, jímž odmítl návrh Nejvyššího správního soudu pro zjevnou neopodstatněnost.
 
Nejvyšší správní soud tak může po doručení usnesení Ústavního soudu pokračovat v kárném řízení zahájeném ochráncem Otakarem Motejlem.
 
Věc byla projednávána pod sp. zn. Pl. ÚS 60/10, soudcem zpravodajem byl místopředseda Ústavního soudu Pavel Holländer.
 
 
Tomáš Langášek
generální sekretář Ústavního soudu