Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Ústavní soud si připomněl třicáté výročí svého vzniku

Ústavní soud, Brno, TZ 15/2023

Když dne 15. července 1993 zahájil Ústavní soud České republiky svou činnost, jelikož prezident Václav Havel jmenoval prvních dvanáct soudců, málokdo tušil, jak významnou institucí se Ústavní soud stane. Za třicet let své existence rozhodoval ve více než 95 000 řízeních, přičemž v 5 000 z nich shledal pochybení a rozhodl o zrušení napadeného rozhodnutí nebo zákona. V jeho patnáctičlenném sboru se postupně vystřídalo 43 soudců. 

Výročí třiceti let si Ústavní soud připomněl ve čtvrtek 23. února 2023 jubilejní konferencí. Zahájil ji předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, na kterého navázali předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil a předseda Ústavního soudu Slovenské republiky Ivan Fiačan. Akademickou perspektivou uzavřel zahajovací blok Jiří Přibáň, profesor Univerzity v Cardiffu. Následující konferenční bloky byly věnovány jednotlivým dekádám Ústavního soudu, a to pohledem jeho emeritních i současných soudkyň a soudců. Na tu první zavzpomínali Ivana Janů a Vojen Güttler, na druhou Vlasta Formánková a Stanislav Balík a třetí dekádu reflektovali Milada Tomková a Vojtěch Šimíček. Moderátorské role se postupně ujali Tomáš Langášek a Ivo Pospíšil, někdejší generální sekretáři Ústavního soudu, dnes soudci Nejvyššího správního soudu, a Vlastimil Göttinger, který funkci generálního sekretáře zastává v současnosti.


Na úvod konference promluvili Pavel Rychetský, Miloš Vystrčil, Ivan Fiačan a Jiří Přibáň.


Na první dekádu Ústavního soudu zavzpomínali Ivana Janů, Vojen Güttler a Tomáš Langášek.


O druhé dekádě hovořili Vlasta Formánková, Stanislav Balík a Ivo Pospíšil

 
Třetí, tedy současnou dekádu představili Milada Tomková, Vojtěch Šimíček a Vlastimil Göttinger

Výročí Ústavního soudu rezonovalo i za hranicemi České republiky. Prostřednictvím videonahrávek promluvila k účastníkům konference hned šestice vrcholných představitelů evropské justice. Byli jimi Siofra O’Leary, předsedkyně Evropského soudu pro lidská práva, Koen Lenaerts, předseda Soudního dvora Evropské unie, Laurent Fabius, předseda Ústavní rady Francie, Christoph Grabenwarter, předseda Ústavního soudu Rakouska, Roger Linden, předseda Ústavního a Nejvyššího soudu Lucemburska a Aldis Laviņš, předseda Ústavního soudu Lotyšska.


Předseda Soudního dvora Evropské unie Koen Lenaerts 

Jedinečnost události podtrhlo vystoupení sboru studentek a studentů zpěvu Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění. Patnáctičlenný sbor i jeho repertoár byly sestaveny výhradně pro jubilejní konferenci. Za myšlenkou vytvoření ad hoc sborového tělesa stojí docentka Lucie Pešl Šilerová z Katedry hudební produkce. Realizace myšlenky by se neobešla bez podpory doktorky Ivany Mikeskové, vedoucí Katedry zpěvu. Dramaturgie a vedení sboru se ujal docent Tomáš Krejčí z Katedry dirigování a operní režie. Vystoupení sboru bylo odměněno nadšeným potleskem publika. 


Sbor studentek a studentů Hudební fakulty JAMU

Výročí svého vzniku si připomněl také Ústavní soud Slovenské republiky. Učinil tak ve středu 22. února v Historické budově Národní rady v Bratislavě. Termíny bratislavského i brněnského slavnostního setkání záměrně připadly na dva po sobě jdoucí dny. Symbolicky tím byla připomenuta skutečnost, že oba ústavní soudy navázaly na činnost a odkaz Ústavního soudu České a Slovenské federativní republiky.


Pavel Rychetský na slavnostním setkání k 30. výročí Ústavního soudu Slovenské republiky v Bratislavě. 
 

 
Pavel Dvořák, vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu 

 

© Fotografie: Ústavní soud České republiky (autor Jan Symon) a Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky