Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Ústavní soud je po jmenování Jana Svatoně soudcem znovu kompletní

Ústavní soud, Brno, TZ 12/2023

Prezident republiky včera jmenoval doc. JUDr. Jana Svatoně, CSc. soudcem Ústavního soudu. Završilo se tím období 431 dní, během nichž  nemohl Ústavní soud zasedat v plném složení. Po rezignaci soudkyně Kateřiny Šimáčkové v prosinci 2021 si tak muselo zbývajících 14 soudců rozdělovat spisy, které by za jiných okolností vyřídil patnáctý soudce. To ale není jediným důvodem, proč Ústavní soud přijal zprávu o jeho jmenování s úlevou.  

Docent Svatoň je respektovaným odborníkem v oblasti ústavního práva a státovědy, a není pochyb o tom, že se díky svým znalostem a zkušenostem stane platným členem soudcovského sboru, který nadto čeká v květnu odchod dalších tří soudců. O tom, ve kterém senátu bude nový soudce působit, rozhodne plénum Ústavního soudu. 
Soudce Jan Svatoň se ujal své funkce okamžikem složení slibu do rukou prezidenta republiky. Nelze než mu popřát, aby byl při ochraně ústavnosti a nalézání spravedlnosti úspěšný. 

Vlastimil Göttinger
generální sekretář Ústavního soudu

 

© Fotografie: Fotoarchiv KPR, foto Hana Brožková