Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

V čele Ústavního soudu stane Josef Baxa, novou místopředsedkyní je Kateřina Ronovská

Ústavní soud, Brno, TZ 60/2023

V pondělí 7. srpna skončí funkční období dosavadního předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Prezident republiky proto jmenoval, s odloženou účinností, nového předsedu, jímž se stane Josef Baxa. K tomuto aktu není (na rozdíl od jmenování do funkce soudce Ústavního soudu) nutný souhlas Senátu Parlamentu a záleží tak na výlučné úvaze prezidenta republiky, kterého ze soudců do funkce předsedy nebo místopředsedy jmenuje. 

Josef Baxa se od úterý 8. srpna 2023 stane v pořadí čtvrtým předsedou Ústavního soudu České republiky. Prezident republiky se pro něj podle svých slov rozhodl proto, že si váží jeho celoživotní práce v justici, bohatých zkušeností a především jeho působení ve funkci předsedy Nejvyššího správního soudu. 

V rámci stejného slavnostního aktu jmenoval prezident republiky soudkyní Kateřinu Ronovskou, profesorku občanského práva Masarykovy univerzity, a následně ji jmenoval také místopředsedkyní Ústavního soudu. Ocenil především její mezinárodní zkušenosti, přesah do občanské společnosti a energii, které ji na tuto funkci kvalifikují. 

V závěru slavnostního aktu prezident republiky poděkoval dosavadnímu předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému, a to za dvacet let jeho působení v čele této instituce. Zdůraznil, že i díky němu se stal Ústavní soud váženým a respektovaným orgánem ochrany práv a uvedl, že laťku, kterou Pavel Rychetský nastavil, bude těžké překonat. Přesto věří, že se to Josefu Baxovi podaří, a popřál jemu i celému Ústavnímu soudu mnoho úspěchů. 


Vlastimil Göttinger
generální sekretář