Informace poskytnuté na žádost

Informace

Informace k nálezu Pl. ÚS 33/11 z 3. 5. 2012 o platu soudců a snížení platové základny

Informace k nálezu Pl. ÚS 33/11 z 3. 5. 2012 o platu soudců a snížení platové základny

Žádost o informaci ze dne 19. 7. 2012

 

Dobrý den pane předsedo,

 

žádám Vás o zaslání úplného rozhodnutí Ústavního soudu, kterým donutil vládu ČR zvýšit platy ústavním činitelům a soudcům a to v době, kdy u ostatních méně příjmových kategorií dochází naopak ke snižování platů a tím i celkové životní úrovně (např. zvýšení sazby DPH, snížení valorizace důchodů, odejmutí některých sociálních dávek, vyšší poplatky u lékařů a v nemocnicích, dražší léky apod.). Je mi dnes 75 let, ale s takovýmto rozhodnutím bych se styděl před národ vystoupit.

 

Děkuji za zaslání vypovídající zprávy

 

s pozdravem

 

Ing. M. K.

 

 

Odpověď ze dne 19. 7. 2012

 

Vážený pane inženýre,

 

z pověření pana předsedy Vám sděluji, že nález, stejně jako všechna rozhodnutí Ústavního soudu, je k dispozici na naší webové stránce http://nalus.usoud.cz External link icon, ale pro zjednodušení Vám ho posílám přímo.

 

K Vašemu komentáři uvádím, že Ústavní soud již mnohokrát (toto je již třináctý nález na dané téma) jako protiústavní zrušil platové restrikce vůči soudcům (zdůrazňuji, vůči soudcům obecných soudů, nikoli soudcům Ústavního soudu, těch se tyto nálezy nikdy netýkaly). V tomto posledním případě však Parlament použil metodu spočívající ve snížení platové základny z trojnásobku na dvouapůlnásobek. Tato platová základna je ovšem společná pro soudce obecných soudů i pro ostatní ústavní činitele. Ústavní soud se případem zabýval opět jen s ohledem na platy soudců, dospěl opět k závěru, že jde ve vztahu k soudcům o protiústavní zásah, a snížení platové základny zrušil. Protože však jde o platovou základnu společnou, z níž se počítají i platy ostatních ústavních činitelů, dopadlo to nutně i na ně. Pokud by vláda, poslanci a senátoři nic neučinili, od 1. ledna 2013 by soudci ani ostatní ústavní činitelé nedostávali platy žádné. Je nyní na vládě, jak se k tomu postaví. Lze si představit i rozdělení platové základny pro soudce v původní výši a pro ostatní představitele státní moci v jiné výši. Z nálezu Ústavního soudu v žádném případě nevyplývá, že se mají platy zvýšit všem, toliko to, že se soudcům nemají snižovat, a to zejména za situace, kdy – jak všichni víme – platy vysokých státních úředníků enormně díky nejrůznějším vysokým odměnám rostou, takže proklamovaná solidarita a rovnost státních zaměstnanců nejsou míněny vážně.

 

S pozdravem

 

Tomáš Langášek

generální sekretář Ústavního soudu