Aktuálně

Na této stránce naleznete chronologicky seřazené zprávy a oznámení Ústavního soudu, jimiž informuje širokou veřejnost i média o aktuálních rozhodnutích, připravovaných jednáních nebo jiných událostech, které souvisejí s jeho činností.

Výpis aktualit

Vyhlášení nálezu Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 2706/19 dne 27. dubna 2020 - rozhodnutí zveřejněné s tiskovou zprávou

Ústavně konformní výklad § 2959 občanského zákoníku, upravujícího odčinění duševních útrap při usmrcení osoby blízké, vyžaduje, aby obecné soudy aplikovaly kritéria vymezená judikaturou Nejvyššího soudu jen jako vodítko
 

Ústavní soud, Brno, TZ 33/2020

IV. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jaromír Jirsa) vyhověl ústavní stížnosti a zrušil výrok o náhradě nemajetkové újmy poškozeným v rozsudku Krajského soudu v Praze a přiměřeně též usnesení Nejvyššího soudu, neboť jimi byla porušena práva stěžovatele zaručená v čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.

Stěžovatel byl v souvislosti s incidentem vinným ze spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti, za což byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody. Byla mu rovněž uložena povinnost nahradit pozůstalým po zemřelém poškozeném; matce – nemajetkovou újmu ve výši 300 000 Kč a majetkovou škodu 30 195 Kč, a nemajetkovou újmu otci (240 000 Kč) a bratrovi (175 000 Kč), s ostatními nároky byli odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních. Obecné soudy určily konkrétní výši nároku za použití judikatury: podle rozsudku Nejvyššího soudu č. j. 4 Tdo 1402/2015-97 je ospravedlnitelná náhrada nemajetkové újmy pro rodiče v rozpětí od 240 000 Kč do 500 000 Kč, a 175 000 Kč pro sourozence. Nalézací soud uvedl, že vztahy rodinných příslušníků, vyjma vztahu matky, u které zemřelý poškozený bydlel, lze jen stěží označit za „intenzivní společenství“, neboť zohlednil, že poškozený byl nedlouho před svým usmrcením propuštěn po vykonání trestu odnětí svobody v trvání 6 let ve vězení v Peru.

Stěžovatel ve své ústavní stížnosti nezpochybňuje svoji vinu ani trest, nesouhlasí ale s povinností odčinit imateriální újmu pozůstalým poškozeným a namítá, že obecné soudy v adhezním řízení nezohlednily všechny okolnosti a nezkoumaly naplnění jednotlivých předpokladů odpovědnosti za vzniklou újmu.

Ústavní soud zrekapituloval judikaturu zabývající se kritérii určení výše náhrady nemajetkové újmy pozůstalým, a to jak vlastní (nález sp. zn. I. ÚS 2844/14) tak i navazující Nejvyššího soudu (rozsudky č. j. 25 Cdo 894/2018-239, či č. j. 4 Tdo 1402/2015-97), a konstatoval, že obecné soudy v posuzované věci nahradily důkladné individuální posouzení věci odkazem na obvyklé rozmezí náhrady.

Pro sjednocení judikatury Nejvyšší soud zavádí metodiky pro výpočet odčinění nemajetkové újmy, ale tím podle Ústavního soudu „jde proti“ filozofii soukromoprávní úpravy účinné od 1. 1. 2014, tedy oprostit soudní rozhodování od předem daných algoritmů, tabulek, násobků či jiných výpočtů – tak, aby nezávislý soudce v konkrétní věci při rozhodování pečlivě a s citem pro věc zhodnotil její individuální okolnosti a provedené důkazy podle zásady volného hodnocení (§ 132 občanského soudního řádu) a „neopisoval metodiky“ či „nedoplňoval vzorce“; soudní rozhodování nesmí být mechanické, ale musí zůstat činností jedinečnou (viz i nejnověji nález sp. zn. IV. ÚS 2578/19 ze dne 31. března 2020). Opouští-li nové právní úprava paušalizaci náhrad, a rozhodování je zbaveno v odůvodněných případech horní hranice pro odčinění, nemůže zároveň obstát závěr o nepodkročitelnosti hranice dolní. Ústavně konformní výklad § 2959 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, upravujícího odčinění duševních útrap při usmrcení osoby blízké, vyžaduje, aby kritéria vymezená judikaturou Nejvyššího soudu byla jen vodítkem, nezbavujícím obecné soudy povinnosti zvážit (a náležitě vyložit) není-li důvod odchýlit se od judikovaných mezí, a to ať nahoru, či dolů; jinak se dopustí porušení čl. 36 odst. 1 ve spojení s čl. 10 odst. 2 Listiny základních práv a svobod.

V projednávaném případě podle Ústavního soudu existují (mohou existovat) vážné důvody pro přiznání jiné relutární náhrady, než jakou přiznaly obecné soudy, a proto považuje pro takové posouzení za důležité ozřejmit konkrétní okolnosti prokazující skutečnou intenzitu vztahu zemřelého poškozeného a pozůstalých (například zjištěním, zda navštívili rodinní příslušníci poškozeného ve vězení, zúčastnili se jeho soudního řízení, jaký a jak intenzivní s ním udržovali kontakt v průběhu výkonu trestu i před smrtí apod.). Bude úkolem odvolacího soudu, aby sám nově rozhodl o výši nemajetkové újmy poté, co pečlivě posoudí intenzitu vztahu mezi poškozenými pozůstalými a zemřelým poškozeným, případně aby pozůstalé poškozené zcela odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

Nález Ústavního soudu sp. zn. IV. ÚS 2706/19 vyhlášený dne 27. dubna 2020 v 10:00 hod. naleznete PDF ikona zde (452 KB, PDF).

Miroslava Sedláčková, tisková mluvčí Ústavního soudu

Upozornění: V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu v České republice (usnesení vlády ze dne 12. března 2020 č. 194, vyhlášené pod č. 69/2020 Sb.) a ve spojitosti s prevencí šíření onemocnění COVID-19 je na základě rozhodnutí předsedy Ústavního soudu ze dne 12. března 2020 č. Org. 21/20, kterým se omezuje vstup veřejnosti do budovy Ústavního soudu, od pátku 13. března 2020 od 8:00 hod. Ústavní soud uzavřen pro veřejnost.

Nálezy Ústavního soudu se vyhlašují bez přítomnosti účastníků, právních zástupců a veřejnosti tak, že jsou publikovány na webových stránkách Ústavního soudu www.usoud.cz v sekci Aktuality.